Nevíte jak zarámovat svoje povedené dílo? Je spousta možností, záleží kolik chcete do rámu investovat peněz. Nejsnadnější se jeví zajít do rámařství a nechat si dílo zarámovat od profesionála, to je ale někdy nejen dost drahé, ale třeba před vánoci nestihnete zadat rámování včas. 

Kliprámy

Na nějaké reprodukce, či plakáty se dají použít tzv kliprámy – jsou to vlastně skla v celém rozměru, opatřené klipy, které jsou zepředu vidět a vzadu jsou v sololitové desce. Kliprám ale ve výsledku vypadá dost levně a možná nebude vašim nárokům stačit. 

Také si můžete koupit rám, který je klipy opatřen zezadu, mají tenký rámeček a obrázek se dá snadno vyměnit. Takové rámy mají například v Ikea obchodech, ale mají je i v klasickém rámařství např. Dantik, Nielsen nebo u Veverky, snadno to vygooglíte. 

Nevýhodou je, že tam je často jen tenká pvc folie, která se vlní. To můžete napravit tím, že si necháte uříznout sklo 2mm ve stejném rozměru jako je rám a jednoduše to vyměníte. 

Pasparta

Také je někdy v rámu pasparta, která vám rozměrem nepasuje na obrázek. To můžete vyřešit nalepením obrázku přímo na papír-nějaký lepší, nebo barevný, na čem vypadá obrázek pěkně. 

Ovšem pozor, pravidlo je, nikdy nelepit dílo samolepkou, nebo herkulesem a rozhodně ne v celé ploše. Nejlépe uděláte, když to nalepíte za rohy zespoda díla přeloženou papírovou klihovou páskou, kterou zlehka navlhčíte a to pouze na horních okrajích. Dá se totiž snadno odlepit nad párou, podobně jako se dřív rozlepovaly dopisy. 

V případě, že chcete paspartu s okénkem, obraťte se na rámaře, není to drahé a vypadá to skvěle, hlavně kvůli sešikmeným hranám pasparty. 

Sklo

Pokud vám někde doporučují rámy s galerijním sklem, které neodráží odlesky, radila bych vám koupit obyčejné. V galeriích totiž bývá někdy problém nainstalovat světlo tak, aby nebylo z obrazu skoro zrcadlo. 

Naopak doma si zarámovaný obraz nasvítíte napevno, tak aby se toto nestalo a už to neměníte. Pod sklem totiž vypadá obrázek barevněji než pod galerijním sklem či plexisklem, to má totiž v sobě malé prohlubně – takové tečky, které odražené světlo lámou, ale bohužel díky tomu je i dílo vidět malinko hůře. 

Profesionální zarámování

Zarámovat obraz namalovaný například olejem nebo akrylem je už opravdu třeba zadat rámaři, vyplatí se do toho investovat, rám často doplní samotný obraz tak, že působí ještě lépe. 

Obraz jako dárek

Pokud obraz chcete darovat, už je to opět oříšek. Třeba se vámi vybraný rám nebude hodit budoucímu majiteli do interiéru. Pokud je obraz namalován na tzv blindrámu, jednoduše zakryjte hranu rámu tenkými 5mm lištami přibitými tenkými hřebíčky. Pokud chcete rám natřít barvou, rozhodně to udělejte předtím, než ho přibijete k obrazu. 

Umístění obrazu

Ještě jedna maličkost, obraz nedávejte nikdy na stěnu kam svítí slunce, trpí tím a barvy se mohou změnit. Zarámování je také ochrana samotného díla před poškozením a působením vnějších vlivů.