Je to otázka, kterou si pokládáte? Kreslit a malovat je něco úplně jiného a přece mají mnoho společného. Když začnete malovat bez základů, které se učí v kresbě, dříve nebo později narazíte. Jde totiž o to, že kresbou si člověk svoje vnímání cvičí, mozek zpracovává vizuální vjemy méně chaoticky, naučil se kreslením porovnávat tvary, poměry úhly, detaily a zná principy perspektivy. 

Malování je sice něco úplně jiného, linka a tenký tah z kreslení se použít nedá a když, tak jen jako detail, který obohatí konečný výsledek. Malovat akvarelem nebo akrylem či olejem znamená hlavně pokládat barvy v tahu štětce (špachtle). Zdá se, že kreslit nemusíte umět, když chcete jen malovat, ale opak je pravdou. Je to jako když máte nedělní oběd a začnete dezertem. 

Možná si řeknete, když zajdete někdy na výstavu, že autor asi neumí nakreslit ani jablko a přeci je slavný a vystavuje. Často je to ale jen zdání. Tvorba je proces a každý jde svou cestou, může se stát, že umělci realistický způsob vyjadřování nestačí, a všechny pravidla na svém obrazu popře. 

Kreslit umí, ale schválně maluje, jako kdyby neuměl. Třeba se vrací k dětskému vnímání nebo se inspiroval v jeskynních malbách nebo už má dost akademického přístupu k malování. Podívejme se na všechny -ismy z dvacátého století, tam to je jak na zlatém podnose. Chtěli provokovat, hledali jiné cesty, ale zároveň většinou nejdřív tím akademickým kreslením prošli. 

V tvorbě je všechno možné, každý je svobodný nakreslit a namalovat jak chce, vyjadřovat se můžeme rozdílně. Důležitý je ten proces, jestli vás uspokojuje nebo vám něco nejde a nemůžete přijít na to jak to ztvárnit. Výsledek nasákne všechny vaše emoce během kreslení i malování jako houba. 

Jestliže tedy chcete dobře malovat, kreslete. Snadněji pak naleznete svojí vlastní cestu v malbě. Pak už “jen” řešíte výběr barvy, hustotu barvy, míchání barev, směr tahu a tak dále. Nerozhodí vás perspektiva ani poměry nebo kompozice. Můžete mít u sebe malý skicák do kterého budete kreslit během dne cokoliv vás zaujme. Je to dobré cvičení a vnímání tím zkultivujete. Malovat pak budete jedna báseň!